گالری فر میزبان نمایشگاه نقاشی های بیژن نعمتی شریف شد

گالری فر میزبان نمایشگاه نقاشی های بیژن نعمتی شریف شد

نقاشی های بیژن نعمتی شریف، هنرمند فقید نقاش، مجسمه ساز و عروسک ساز پس از بیست سال در گالری فر به نمایش درآمد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری تینار، روزبه نعمتی شریف فرزند این هنرمند فقید گفت: بیژن نعمتی شریف، پیش از آن که به صورت جدی وارد عرصه عروسک سازی و مجسمه سازی شود، نقاشی می کرد، اما در مقطعی به صورت حرفه ای نقاشی نکرد و دوباره در دهه 60 به شکل حرفه ای نقاشی را آغاز کرد و چهار دوره متفاوت نقاشی را تجربه کرد و هیچ وقت نخواست که بنا به پسند گالری دار و پسند روز نقاشی بکشد و خیلی آزادانه نقاشی کشید و آثاری فراتر از زمان خود را خلق کرد.

او افزود: بیژن نعمتی شریف دنیای خاص خودش را داشت و دو وجه تلخی و طنز در آثار او نمود خاصی دارند و به نوعی نقاشی هایش بـا عـروسک هـا و مجسمه هایش ارتباط تنگاتنگی دارد. نقاشی های دو مجموعه آخر او فضایی پست مدرنیستی و فضایی اکسپرسیونیستی دارند و با این که نقاشی های این نمایشگاه از دو مجموعه انتخاب شده اند، اما هر یک از آثار، مستقل هستند.

شریف ادامه داد: در این نمایشگاه مجموعه ای از 14 نقاشی از دو مجموعه آخر پدرم از میان 106 نقاشی انتخاب کرده ایم و به نمایش گذاشته ایم. چون پدرم روی آثار و نمایشگاه هایش عنوان نمی گذاشت، تصمیم گرفتیم که نام خاصی برای این نمایشگاه انتخاب نکنیم.

او معتقد بود که انتخاب نام موجب می شود تا ذهن بیننده هدایت شود و اجازه کشف اثر از او دریغ شود. او افزود: بیژن نعمتی شریف این نقاشی ها را در فاصله سال های در فاصله ی سال های 1368 تا 13782 خلق کرده است. او در زمان حیاتش مجموعه ای از نقاشی هایش را در گالری، آریا و آبان به نمایش گذاشت و پس از درگذشتش تاکنون تعدادی از نقاشی هایش به حراجی ها راه یافته اند و برخی از نقاشی ها و مجسمه هایش در قالب نمایشگاه گروهی به نمایش درآمده اند و این نخستین نمایشگاه نقاشی انفرادی او پس از درگذشتش است. 20 سال از برپایی آخرین نمایشگاه نقاشی انفرادی او می گذرد. البته پیش از برپایی این نمایشگاه مجموعه ای از مجسمه های او را در قالب نمایشگاه انفرادی به نمایش گذاشته ایم.

روزبه نعمتی شریف ادامه داد: این نمایشگاه را با هدف آشنا شدن نسل جوان با جهان نقاشی هایم برپا کردیم و نمایشگاه تنها جنبه نمایشگاهی دارد و نقاشی ها جز مجموعه شخصی خانواده محسوب می شوند. سال آینده قصد داریم همزمان با انتشار کتاب مجموعه آثار پدرم که شامل، نقاشی، مجسمه و عروسک های نمایشی او است، نمایشگاه بزرگی از آثار او ترتیب دهیم.

بیژن نعمتی شریف متولد قایم شهر و فارغ التحصیل مجسمه سازی از دانشگاه تهران است. شرکت در چندین نمایشگاه انفرادی و نماشگاه های گروهی، برگزیده چهارمین دوسالانه مجسمه سازی تهران، شرکت در دومین دوسالانه بین المللی پکن، عضویت در انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران از جمله فعالیت های او به شمار می روند. نعمتی شریف طراحی و ساخت عروسک های 58 پروژه نمایشی و غیر نمایشی برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، صدا و سیما و… را در کارنامه فعالیت های خود ثبت کرده است.

بیژن نعمتی شریف با خدماتی 30 ساله به تیاتر عروسکی در مرکز تیاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سابقه تدریس در مجتمع دانشگاهی هنر، دانشگاه تهران، دانشکده تیاتر و سینما، دانشکده سوره و دانشگاه آزاد را در کارنامه خود دارد. او پیش از اینکه به عروسک سازی بپردازد یکی از بهترین مجسمه سازان ایران بود و در دانشکده هنر های زیبا یکی از شاگردان قدرتمند پرویز تناولی استاد مسلم مجسمه سازی ایران بود. بیژن نمعتی شربف در سال 1391 پس از یک دوره طولانی بیماری درگذشت.

این نمایشگاه تا چهارم اسفند در گالری فر واقع در خیابان فرشته، خیابان بیدار، پلاک 17 میزبان علاقمندان است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گالری فر میزبان نمایشگاه نقاشی های بیژن نعمتی شریف شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گالری فر میزبان نمایشگاه نقاشی های بیژن نعمتی شریف شد"، کلیک کنید.