گفتگوی اجتماعی در محضر نوروز

و الوهیتی هست که مقاصد خام و ناتراشیده ی ما را شکل می دهد.[1] / هملت

نوروز که بن مایه اساطیری آن را تجلی آفرینش ، خلقت انسان و آغاز تاریخ هم می دانند یک وجود عالی است که پیوند جان های ایرانی در همه اعصار درون آن اتفاق می افتد. نوروز سفر درونی ایرانیان از اعماق تاریخ تا ابدیت است . نوروز، باور حقیقی ، بکر، اصیل ، عمیق نه فقط ایرانیان بلکه همه انسان ها به انسانیت و به همه خوبی ها است. نوروز همان «بهشت در قلب های پاک» مسیح است ، همان  «شورش بر ابتذال ِ حال» رومن رولان است ، همان «احساس شادابی و آرامش بازگشته پس از زمانی بس دراز ِ »آندره سوارس است ، همان خدای شکسپیر است که مقاصد خام و ناتراشیده ی ما را شکل می دهد، همان ایثار و عشقی است که تولستوی آزاده ترین و شادمانه ترین حالت انسان و بزرگترین خوشبختی او می داند، همان «در عمل همنوعانت را دوست بدار و تمام شکوه و شایستگی انسان در احسان نهفته است» داستایوفسکی است. جادوی نوروز ِ مرموز که ایرانیان ِ به ظاهر دارای حافظه کوتاه مدت از گذشته ای طولانی به قدمت تاریخی نامعلوم، با جان، روح و مغز خود برای بشریت و انسان های همه اعصار در امن ترین جای قلب و عقل پاس داشته اند افق مطلقی است که به بشر تاریخ تعالی می بخشد.

نوروز برای ما همان منزلی است که به یاد می آوریم چه کسی هستیم ، هویت و جسم مادی همه ما است. نوروز الهه ، معبد و نماد زیبایی ، خرد، توازن ، همدلی ، آراستگی ، صبر، خانواده ، عشق ، ایثار و شجاعت نه تنها ایرانیان بلکه همه انسان ها است و آنقدر تحسین برانگیز و ارزشمند است که ارزش جنگیدن و از برایش از جان گذاشتن هم دارد.

 ما به محضر نوروز می رویم برای تحول ، برای آرام شدن، برای دوباره خود شدن ، برای التیام زخم های خود، برای بازیابی چشم اندازهای انسانی خود، برای سروسامان دادن دوباره به رویاها و آرزوهایمان ، برای مهربانی ، برای مدارا، برای تینار، برای فراموشی شکست ها، برای جشن ها،  پیروزی ها، برای برنامه ریزی، برای پیشرفت برای بهتر شدن برای حول حالنا الی احسن الحال.

گفتگوی اجتماعی در محضر نوروز

در شماره اخیر نشریه گفتگوی اجتماعی همراه با جمعی از اندیشمندان و فرهیختگان ایران دوست سفری رفته ایم به محضر جادوی نوروز.

در این راستا نوروز « به عنوان یک آیین که می تواند آرمان های توسعه را محقق کند»، به عنوان «یک بنیان زنده نگه داشتن فرهنگ ایرانی »، به عنوان «یک ظرفیت تمدن ساز، هویت آفرین و امیدبخش» [2] و «یک ظرفیت و پیوند عمیق در میان کشورهای منطقه و بعضاً فرامنطقه»[3] مورد بررسی قرار گرفته است . همچنین در خصوص تولید و تکثیر عید و توجه به این نکته که عید ورود به فرآیندی است که باعث می شود آنتروپی های درونی و بیرونی ما کاهش یابد تا سرانجام به لحظه ها و روزها و ماه ها و سال های حقیقی برسیم تامل شده است.[4] از سوی دیگر به این موضوع پرداخته شد که ایران سرزمین بی قراری است و  راز زیستن و تمدن سازی در این  «سره زمین»  بی قرار و «گزیده» ، «معتدل» ، و «با سلامت» تدبیر مفصلی ایرانیان است که ایرانیان مفصل زمین و آسمان اسلام شده اند.[5] کارکرد وفاق ساز نوروز  که  به دلیل  باورها و رفتارهای آیینی در سنت های نوروزی در گوشه و کنار سرزمین های پهناور حوزه نوروز مهرآفرین و آشتی سازند[6] نیز در مباحث مرتبط با نوروز در این شماره بررسی شد. البته در کنار همه این موارد به این موضوع هم توجه شد که با اینکه نوروز عامل تولید و تداوم جامعه جهت مقابله با بحران ها، محور گفتگوی مشترک ایرانیان و به مثابه توسعه می تواند مد نظر باشد، اکنون در فضایی نیستیم که چنین نگاهی در افق نظام حکمرانی ایران ببینیم[7]  و بیان شد  که استفاده از ظرفیت های تمدنی، هویت آفرین و امیدبخش مثل نوروز، لوازمی در ساحت اندیشه دارد و لوازمی نیز در ساحت اراده معطوف به برنامه ریزی های عالمانه برای حرکت به سمت توسعه نیاز دارد. نوروز به شرط استفاده از ظرفیت دانایی قوه عاقله می تواند یک ظرفیت قابل اعتنا برای مواجه شدن با چالش های مهمی باشد که ایران امروز با آن مواجه است؛ چالش ها، ناهنجاری ها و بی هنجاری ها که اگر به موقع به فریادش رسیده نشود، مرحله بعدی فروپاشی است. این فروپاشی می تواند اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی یا سیاسی و … باشد.[8]   نهایت آنکه نوروز صاحبخانۀ وجود ما است و ما صاحب او نیستیم، ما باید به محضر نوروز برویم[9] نوروزی که ما نیاز داریم  با آن تجربه های معرفتی پراکنده را در گفت وشنودی جمعی سامان دهیم ، نوروزی که چونان  نظریه ای است که مردم ایران طی هزاران سال ساخته اند و الگوی دیگری واقع بینانه تر و فراگیرتر از نوروز برای توسعه ایران قابل تصور نیست.  [10]

منبع: ماهنامه گفتگوی اجتماعی شماره نوروز

[1]  There is divinity that shapes our ends Rough-hew them how we will.

[2] نعمت الله فاضلی

[3]غلامرضا ظریفیان

[4]محسن رنانی

[5]سید محمد بهشتی

[6]رضا صالحی امیری

[7]نعمت الله فاضلی 

[8]فرشاد مومنی

[9] سید محمد بهشتی

[10]نعمت الله فاضلی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گفتگوی اجتماعی در محضر نوروز" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گفتگوی اجتماعی در محضر نوروز"، کلیک کنید.