یادمان شهدای حوزه علمیه نجف اشرف 

مرکز یا موسسه علمی ، فرهنگی ، پژوهشی البلاغی که هدف خود را در پیشبرد اهداف عالیه حوزه علمیه نجف قرار داده است ، و در این راستا تلاش خویش را در افزایش دادن به اطلاعات و آگاهی های علمی ، پژوهشی ، تحقیقاتی حوزویان صرف نموده و می نماید ، در اقدامی یبا و خداپسندانه ، در شب چهارم ماه مبارک رمضان 1445 هجری قمری در دار العلم مرحوم آیه الله العظمی خویی در نجف اشرف ، نشستی را برای تجلیل و بزرگداشت از شهدای مظلوم حوزه علمیه در تالار شیخ محمد جواد مغنیه برگزار کرد که در این نشست میزبان تعدادی از شخصیت های سیاسی ، حوزوی ، اجتماعی و برخی از افراد خاندان شهدای یاد شده بود.

یادمان شهدای حوزه علمیه نجف اشرف 
این بزرگداشت با حضور رییس بنیاد شهید عراق ، دکتر عبدالاله النایلی و استاندار نجف اشرف، مهندس یوسف گناوی و تعدادی دیگر از شخصیت های رسمی برگزار شد.

یادمان شهدای حوزه علمیه نجف اشرف 
جلسه هم اندیشی که با مدیریت جناب آقای دکتر حسنین حلو برگزار شد، با سخنان ارزشمندی که ایشان در آن به یادآوری زندگی نامه جمعی از شهدای حوزه که به دست رژیم بعث جنایتکار ، دشمن با علم و علماء ، به ویژه شیعه داشت ، دستگیر شده و سرانجام به شهادت رسیدند، آغاز شد.حجه الاسلام و المسلمین سید هادی حکیم، آقای حیدر جواهری، و دکتر سید جواد شبر، چند مورد از جنایاتی که حزب بعث در راهروهای بازجویی از بی عدالتی و شکنجه مرتکب شده بودند ، را در فضایی که تاثر همه را فرا گرفته بود ، یادآور گردیدند.

یادمان شهدای حوزه علمیه نجف اشرف 
همچنین در این گردهمایی، پیشنهادهایی ارایه گردید که یادآور ایثار شهدای حوزه و نیز کمک و رسیدگی به خانواده شهدای آن حوزه باشد…

یادمان شهدای حوزه علمیه نجف اشرف 
گفتنی است مرکز البلاغی هر ساله در هفته اول ماه مبارک رمضان ، با حضور ارگان های رسمی بنیاد شهید، یاد و خاطره شهدای حوزه علمیه را گرامی می دارد که از جمله آن ، می توان به نامگذاری هفته اول ماه مبارک رمضان اشاره کرد. روز شهدای حوزه علمیه که در آن مراسم هایی در راستای تجلیل و بزرگداشت این شهدای مظلوم و فداکار ، در استان های گوناگون عراق برگزار شود که برپایی این مراسم که به یادمان شهدای حوزه بوده ، باشد که در خاطره های تاریخ عراق ، و نیز ملت آن ، به ویژه جوانان و نسل های آینده عراق ، زنده و جاوید بماند.

یادمان شهدای حوزه علمیه نجف اشرف 
به اشاره است پروژه عمرانی «دار العلم» در اصل یک مدرسه دینی است که حضرت آیت الله العظمی سید ابو القاسم خویی (قدس سره) آن را در سال 1973 میلادی در محله «عماره» نجف اشرف تاسیس نمود. مدتها بعد، رژیم ستمگر بعث در سال 1990 میلادی به تخریب مدرسه مبادرت ورزید. هم اکنون فاز نخست این مدرسه در زمینی به مساحت 3320 متر مربع در فاصله 30 متری از حرم مطهر امیر المومنین امام علی (علیه السلام) حال ساخته شده و افتتاح گردید.
این مساحت در حقیقت مشتمل بر متراژ 16 خانه است که حضرت آیه الله خویی (قدس سره) در زمان حیات خویش آن را خریداری نمود. این پروژه در دو فاز بوده که فاز نخست آن به بهره برداری رسید.
این دار العلم شامل 11 طبقه و زیربنایی به مساحت 31000 متر مربع تشکیل شده است.

یادمان شهدای حوزه علمیه نجف اشرف 
این پروژه «دار العلم» یک موقوفه خیریه تحت اشراف مرجعیت اعلای شیعیان، در نجف اشرف می باشد.
دار العلم آیه الله خویی شامل موارد زیر است : مدرسه ای برای دروس حوزوی که شامل 40 سالن در ابعاد مختلف؛می باشد. همچنین کتابخانه ای عمومی با گنجایش یک میلیون و پانصد هزار جلد کتاب در دو طبقه مشتمل بر 24 اتاق ویژه محققان و پژوهشگران و همچنین بخشهای ویژه کودکان و بانوان و نیازمندان خاص؛ است. دار العلم دارای مصلایی بزرگ به مساحت 850 متر مربع در طبقه همکف باظرفیت 800 نمازگزار؛است.

یادمان شهدای حوزه علمیه نجف اشرف 
از دیگر امکانات این مکان می توان به دو سالن همایش بزرگ، هر کدام با ظرفیت 700 نفر؛ ده واحد سوییت مخصوص محققان، پژوهشگران و اساتید حوزه علمیه خارج از نجف اشرف؛ سیصد اتاق به عنوان خوابگاه برای طلاب حوزه علمیه؛ استودیویی مجهز جهت تصویربرداری و ضبط برنامه های دینی ، علمی و فرهنگی؛ رصدخانه فلکی ـ نجومی؛ موزه علمی حوزه نجف اشرف؛ آشپزخانه مرکزی و سالن غذاخوری با گنجایش 400 نفر؛ 9 دستگاه آسانسور برقی در بخش های مختلف، استراحتگاه به همراه فضای سبز داخلی، سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی، ژنراتورهای برقی، تلفنخانه مرکزی، اینترنت و خدمات الکترونیک، سالن ورزشی؛ و نیز جنّه العلماء (آرامگاه خاص) ویژه مراجع و علمای حوزه علمیه نجف اشرف می باشد.

یادمان شهدای حوزه علمیه نجف اشرف 
در اینجا بر خود ضروری می دانم که به عنوان فرزند یکی از شهدای مظلوم حوزه علمیه هزار ساله نجف اشرف ، یعنی شهید آیه الله حاج شیخ احمد انصاری ، شخصیتی که تار و پود سلول های پیکرم از اوست ، مردی که عشق مجاورت او در این سرزمین مقدًس و در کنار بارگاه ملکوتی امیر المومنین علیه السلام ، وی را سرانجام بر آن داشت که در نوجوانی از زادگاهش مهاجرت کند

یادمان شهدای حوزه علمیه نجف اشرف 
و پس از سکونت در این شهر و کسب علم و فضیلت ، و دست یازیدن به مقام اجتهاد ، و تلاش و پایداری در حفظ حوزه علمیه هزار ساله نجف اشرف ، سرانجام جان خویش را به همراه دیگر شخصیت ها و بزرگان حوزه در این راه تقدیم دارد ، و به خیل شهیدان راه حق، و مکتب اهل بیت علیهم السلام ، در طول تاریخ خون بار تشیع پیوست ، از تلاش ها و فعالیت های یادگار مرحوم آیه الله العظمی خویی ، که اغلب شهدای حوزه از شاگردان آن مرجع عظیم الشان و ستم دیده بشمار می آمدند ، یعنی حجه الاسلام و المسلمین سید جواد خویی مراتب سپاس و تقدیر و تشکر خود را تقدیم دارم.

روح شهیدان گسترده تر ، و نامشان مانا

جمعه 25 اسفند 1402 شمسی
چهارم رمضان المبارک 1445 هجری

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یادمان شهدای حوزه علمیه نجف اشرف " هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یادمان شهدای حوزه علمیه نجف اشرف "، کلیک کنید.