10 دقیقه ای دوش بگیرید/ مضرات حمام طولانی چیست؟

الهه جعفرزاده: دوش های کوتاه ممکن است آنطور که باید و شاید در نگاه شما قدرت تمیزکنندگی نداشته باشند، اما در مقابل این نکته را هم در نظر داشته باشید که دوش های طولانی تر می توانند پوست شما را کم آب کنند. افزون بر تعیین مدت زمان مناسب برای حمام، باید دمای آب را نیز در نظر بگیرید.

دوش گرفتن چقدر باید طول بکشد؟

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های امریکا (CDC)، میانگین زمان دوش گرفتن 8 دقیقه است و اگر بیش از 15 دقیقه زیر دوش می مانید، باید به فکر تغییر روتین حمام خود باشید.

پوست نیز مانند اندام های داخلی بدن به آب نیاز دارد و به گفته متخصصان پوست، حداکثر زمان توصیه شده برای دوش گرفتن حدود 5 تا 10 دقیقه است؛ در واقع این زمان برای پاکسازی و آبرسانی پوست کافی است.

طبق استانداردهای پزشکی و علمی، اگر پوست خشکی دارید یا به اگزما دچار هستید، دوش های کوتاه تر با آب ولرم به شما توصیه می شود. علاوه بر این، اجتناب از دوش آب گرم در فصول سرد بسیار مهم است، زیرا گرما می تواند به سطح پوست آسیب برساند و می تواند منجر به التهاب و افزایش علایم اگزما شود.

10 دقیقه ای دوش بگیرید/ مضرات حمام طولانی چیست؟

معایب دوش های طولانی

هدف از دوش گرفتن، آبرسانی و تمیز کردن پوست است، اما بد نیست بدانید دوش آب گرم برای مدت طولانی، چربی های طبیعی پوست را از بین می برد، منافذ پوست را باز می کند و اجازه می دهد رطوبت از آن خارج شود؛ که مجموعه ی این عوامل در درازمدت سبب خشکی شدید پوست می شوند.

برای حفظ رطوبت، معمولاً استفاده از مرطوب کننده و لوسیون بدن بعد از دوش گرفتن توصیه می شود زیرا باعث می شود رطوبت در پوست بماند و از آن خارج نشود.

معایب دوش های کوتاه

دوش های کوتاه نیز به نوبه خود مشکلاتی را ایجاد می کنند؛ به طور کلی می توان گفت که یکی از مهم ترین ایراداتی که به دوش های کوتاه مدت وارد است، این است که شاید به طور کامل پوست را تمیز نکنند. اگر پوست به درستی تمیز نشود، ممکن است باعث عفونت های پوستی شود.

با استناد به شواهد و داده های موجود، همه ما یک سری باکتری ها و ارگانیسم های طبیعی داریم که روی پوست زندگی می کنند و ما از این مورد با عنوان «فلور طبیعی» پوست یاد می کنیم. فلور طبیعی از پوست ما در برابر آسیب ها و صدمات محافظت می کند. اگر این تعادل در اثر استحمام زیاد و طولانی به سمت رشد بیش از حد فلور طبیعی متمایل شود، ممکن است خطر عفونت پوست افزایش یابد و اگر کوتاه و کم حمام کنیم، این فلور به سمت ناسالم بودن میل می کند و بوی بدی را روی بدن به جا می گذارد.

10 دقیقه ای دوش بگیرید/ مضرات حمام طولانی چیست؟

نحوه صحیح دوش گرفتن

روند استحمام به اندازه دفعات و مدت زمان آن اهمیت دارد. راه های زیادی برای حمام کردن وجود دارد، اما ساده ترین و ملایم ترین راه استفاده از دست هایتان است. مراحل یک دوش اصولی عبارتند از:

بدن را با آب گرم (نه داغ) خیس کنید. از صابون یا شامپوی بدن استفاده کنید و با کفِ دستان خود بدنتان را بشویید. پس از آن به سراغ شست وشوی موها بروید. سعی کنید به گونه ای زمان بندی کنید که این کارها را در طول مدت 10 دقیقه الی یک ربع انجام دهید. در آخر و پس از خروج از حمام، با حوله بدنتان را کامل خشک کنید و بعد از خشک شدن از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید؛ با این کار از بروز خشکی و احساس کشیدگی در پوست جلوگیری می کنید.

سه روش درمان خانگی اگزما

آبرسانی پوست از درون؛ با رعایت این نکات خشکی پوست را رفع کنید

اگر مستعد آکنه هستید، این مطلب برای شماست/ تغذیه چگونه به پاکسازی پوست کمک می کند؟

4 نکته برای حفظ جوانی پوست/ روتین پوستی چقدر مهم است؟

منابع: news18 ، healthline

47232

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "10 دقیقه ای دوش بگیرید/ مضرات حمام طولانی چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "10 دقیقه ای دوش بگیرید/ مضرات حمام طولانی چیست؟"، کلیک کنید.