تقویت هوش منطقی ریاضی کودک

تقویت هوش ریاضی، اگرچه به ظاهر کاری سخت است؛ اما با تمرین مداوم و انجام فعالیت های ساده عملی است.یکی از هوش های چندگانه در نظریه گاردنر است. در این مقاله قصد داریم به طور خاص در مورد راه های تقویت هوش منطقی صحبت کنیم. شاید برای شما جالب باشد که بدانید عمده راه های تقویت هوش ریاضی منطقی همراه با بازی و سرگرمی است. حتی انجام و تمرین تست هوش ریاضی به تقویت این هوش کمک می کند.

همپای کودک | پرورش توانمندی منطقی-ریاضی کودکان

تست هوش ریاضی ذهن را به چالش می کشند و باعث افزایش هوش ریاضی منطقی می شوند.در انتهای همین مقاله چند نمونه تست هوش ریاضی برای شما قرار داده ایم.آنچه در این مقاله با هم مطالعه می کنیم، عبارت اند از:

اهمیت تقویت هوش ریاضی گاردنر

خیلی ها تصور می کنند هوش تنها به معنی «آی کیو» یا هوش عقلی است.این در حالی است که، آی کیو معیاری است که به وسیله آن، هوش عمومی سنجیده می شود.هوش عمومی یکی از است که توسط روانشناسی به نام اسپیرمن معرفی شد.او معتقد بود هوش یک فاکتور عمومی است که می توان آن را به وسیله تست هوش و در قالب یک عدد سنجید.

این باور غلطی بود که روانشناسی به اسم هوارد گاردنر آن را نقد کرد.گاردنر نظریه جدیدی را به نام «نظریه هوش های چندگانه» ارایه کرده که در آن انواع مختلف هوش معرفی می کند. ، یکی از های کاملاً شناخته شده و کاربردی است. خرید لباس پلنگی نظامی یکی از بیشترین خریدها بین کودکان است.

هوش های معرفی شده در نظریه گاردنر عبارتند از:

به عقیده گاردنر، هر فردی یک هوش غالب دارد.یکی از هوش های چندگانه معروف، هوش منطقی ریاضی است.این هوش به توانایی های استدلال منطقی و محاسبات ریاضی انسان مرتبط است.منطق به زبان ساده توانایی استدلال درست است. استدلال درست به انسان در تشخیص صحیح و غلط کمک می کند.

خوشبختانه هوش های چندگانه غیر قابل تغییر نیستند. هوش منطقی ریاضی نیز از این قاعده مستثنی نیست.با انجام تمرین ها و راه های تقویت هوش ریاضی منطقی می توان این هوش را در خود رشد و افزایش داد.

راه های تقویت هوش ریاضی

افزایش هوش ریاضی منطقی و تقویت هوش منطقی؛ حتی تا جایی که بتوان را پاسخ داد، کار سختی نیست و تنها به تمرین احتیاج دارد.بعضی از راه های تقویت این عبارت اند از:

1- بازی های فکری برای تقویت هوش ریاضی

انجام بازی های فکری چون به تفکر منطقی نیاز دارند، باعث ورزیده شدن ذهن و افزایش هوش ریاضی منطقی می شوند.بعضی از این بازی ها عبارت اند از:

2- تقویت هوش منطقی با چرتکه

ابزاری است که اکثر دانش آموزان ژاپنی از آن به جای ماشین حساب استفاده می کنند.استفاده از چرتکه توانایی محاسبات سریع، به خاطرسپاری اعداد و قدرت تحلیل فرد را بهبود می دهد.

3- کشف جهان های دور و نزدیک

با استفاده از تلسکوپ می توانید جهان بزرگ، اجرام آسمانی، کهکشان، حرکت سیاره ها، خورشیدگرفتگی و ماه گرفتگی را مشاهده کنید.با یک میکروسکوپ هم می توانید جهان ذره بینی را کشف کنید.استفاده از این وسایل و فعالیت های علمی برای همه افراد به خصوص کودکان جذاب است و باعث تقویت هوش منطقی ریاضی آن ها می شود.

4- پرسیدن سؤالات با «چرا» و «چگونه»

پرسش و کنجکاوی باعث ایجاد جرقه ای برای آغاز تفکر منطقی و تقویت هوش منطقی است.

5- سفر به گذشته ها برای افزایش هوش منطقی ریاضی

شاید برای شما عجیب باشد که سفر به گذشته ها با بازدید از یک موزه علمی هم می تواند به افزایش هوش ریاضی شما کمک کند.در موزه ها می توانید اطلاعات دقیقی را در مورد زندگی گذشتگان، تاریخچه اختراعات و یافته های علمی پیدا کنید.

6- شرکت در کارگاه های علوم کامپیوتری

هوش منطقی ریاضی جزء جدایی ناپذیر از دنیای دیجیتال و کامپیوتر است. تمام وب سایت ها و کامپیوترهای کنونی بر مبنای ریاضی بنا شده اند.شرکت در کارگاه ها، سمینارهاو وبینارهای مرتبط با علوم رایانه ای نه تنها به عنوان یک نشانه سواد در عصر حاضر است؛ بلکه به تقویت هوش منطقی ریاضی سرعت می بخشد.

7- مطالعه کتاب

مطالعه کتاب رایج ترین راه برای افزایش هوش ریاضی و تقویت ذهن بشر است.کتاب هایی مثل از هوش ناب، دقیقاً برای تقویت هوش منطقی ریاضی طراحی شده اند.

8- انجام و تمرین تست هوش

جذاب ترین، سرگرم کننده ترین و کاربردی ترین راه تقویت هوش منطقی، انجام و تمرین تست هوش است.اگر بعد از انجام تست هوش گاردنر متوجه شده اید که هوش منطقی در شما غالب نیست، نگران نباشید.خبر خوب این است که، اگرچه هوش منطقی ریاضی در همه ما به یک اندازه نیست. می توان با انجام تمرین هایی آن را پرورش داد. قیمت لباس ارتشی بسیار پایینتر از لباس نظامی نوپو است.

یکی از راه های تقویت این هوش، حل و معماهای چالش برانگیز است.تلاش برای حل تست های هوش، ذهن را فعال کرده و به افزایش هوش ریاضی کمک می کند.چطور می توان هشت تا عدد 8 را طوری کنار هم قرار داد که جمع آن ها 1000 شود؟

چند بار می توان عدد 5 را از 25 کم کرد؟

یک بار.
بعد از یک بار تفریق، دیگر عدد 25 نداریم.

سن فردی اکنون 4 برابر سن دخترش است. بیست سال بعد سن او 2 برابر سن دخترش خواهد بود. اکنون آن ها چند سال دارند؟

سن پدر 40 و سن دختر 10 سال است.

مجموع سن پدر و پسری 66 سال است. عدد سن پدر و پسر برعکس هم است (مثل 12 و 21). آن ها چند سال دارند؟ (سه پاسخ صحیح وجود دارد.)

من یک عدد سه رقمی هستم که:
دهگان من 5 تا بیشتر از یکانم است.
صدگان من 8 تا کمتر از دهگانم است.
من چه عددی هستم؟
در یک استبل چند مرد و چند اسب وجود دارد.
در مجموع 22 سر و 72 پا وجود دارد.
دقیقاً چند مرد و چند اسب در استبل وجود دارند؟

اگر 4+2=26 باشد و 8+1=79 و 6+5=111 باشد، 7+3 چند است؟

  1. زیرا:
    4+2=26 است. چون 4+2=6 و 2-4=2 است.
    به همین ترتیب 3-7=4 و 7+3=10 می شود.

دو عدد را در نظر بگیرید.مربع عدد اول به علاوهٔ مربع عدد دوم 8 می شود. همچنین مجموع عدد اول به علاوهٔ حاصل جمع عدد اول و دوم برابر با 6 می شود.آن دو عدد کدامند؟

در یک ساختمان اداری 100 اتاق وجود دارد. قرار است روی در اتاق ها شماره نوشته شود.
برای نوشتن شماره اتاق ها چند بار از عدد 9 باید استفاده شود؟

20 بار
9، 19، 29، 39، 49، 59، 69، 79، 89، 90، 91، 92، 93، 94، 95، 96، 97، 98، 99.

وقتی پدرم 31 ساله بود، من 8 سال داشتم.حالا او دو برابر سن من را دارد.من چند ساله ام؟

اختلاف سنی آن ها 23 سال است. بنابراین برای اینکه پدر دو برابر سن پسر را داشته باشد، پسر باید 23 ساله باشد.هشت قطعه چوب داریم. چهار تا از آن ها طولی برابر با نصف چهار تای دیگر دارند.با این قطعات چطور می توان سه مربع هم اندازه ساخت؟

بین اعداد 987، 654 و 321 چند علامت «+» و کجا قرار دهیم تا حاصل 99 شود؟

پاسخ اول: 6 تا
9+8+7++6+5+43+21=99
پاسخ دوم: 7 تا
9+8+7+65+4+3+2+1=99
در یک کشور دورافتاده 1/2 عدد 5 برابر با 3 است.(یک دوم عدد پنج)

در این کشور 1/3 عدد 10 چند است؟

یک تاجر در هر کارتن می تواند 8 جعبهٔ بزرگ یا 10 جعبهٔ کوچک قرار دهد. در بارگیری اخیر او 96 جعبه را ارسال کرد.اگر تعداد جعبه های بزرگ بیشتر از جعبه های کوچک باشد، چند تا کارتن جنس ارسال کرده است؟

در مجموع 11 کارتن ارسال کرده است.7 کارتن حاوی جعبه های بزرگ و 4 کارتن حاوی جعبه های کوچک.در یک خانواده، هر پسر به اندازه تعداد برادرانش، خواهر دارد.اما هر دختر این خانواده به اندازه نصف تعداد برادرانش، خواهر دارد.در این خانواده چند دختر و پسر هست؟

عدد بعدی دنبالهٔ زیر چند است؟
2،3،5،9،17،؟

عدد بعدی 33 است. آیا می توانید الگوی آن را حدس بزنید؟چطور می توان بدون استفاده از اسکناس 1000 تومانی، 63 تومان را با استفاده از 6 اسکناس تقسیم کرد؟

1 تراول 50 تومانی
1 اسکناس 5 تومانی
4 اسکناس 2 تومانی

برای نوشتن اعداد 300 تا 400 چند بار از عدد 3 استفاده می شود؟

شارلوت امروز 13 سال دارد.پدر شارلوت 40 ساله است.چند سال قبل سن پدر شارلوت چهار برابر سن شارلوت بوده است؟

چهار سال قبل شارلوت 9 ساله و پدرش 36 ساله بوده اند.نوعی تست تصویری ریاضی نیز وجود دارد که از طرفی مانند یک ، تجسم فضایی افراد را می سنجد و از طرف دیگر به تقویت هوش ریاضی کمک می کند. برای مشاهده این نوع تست ها مطلب زیر را از دست ندهید.

سخن آخر

برای تقویت هوش ریاضی منطقی لزومی ندارد تست ها و مسایل سخت را انجام دهید.به کمک روش ساده ای که در این مقاله عنوان شد و روش کاواشیما که در آمده، به راحتی می توانید این هوش را افزایش دهید. خرید کلاه پلیس برای کودکانی که میخواهند اعتماد بنفسشان افزایش پیدا کند بسیار مناسب است.

همچنین به طور کلی تمرین هایی برای بالا بردن وجود دارند که می توان به راحتی برای انجام آن ها به صورت روزانه برنامه ریزی کرد. این تمرین ها پس از پاسخ به سوال امکان پذیر یا امکان ناپذیر بودن افزایش ضریب هوشی، در مطلب زیر مورد بررسی قرار گرفته اند.اگر به دنبال این هستید که بدانید آیا بهره هوشی بالایی دارید، حتماً مطلب زیر را مطالعه کنید. در این مطلب بررسی شده که افراد دارای بهره هوشی بالا، چه خصوصیاتی دارند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تقویت هوش منطقی ریاضی کودک" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تقویت هوش منطقی ریاضی کودک"، کلیک کنید.