بررسی چالش های معاملاتی در فارکس

گذر از چالش های معامله گری | 3 مرحله که هر معامله گر موفق باید طی کند

همه معامله گران بروکر فارکس در مسیر معامله گری خود با چالش ها و مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند که ممکن است باعث ناامیدی و یا حتی کاهش انگیزه آن ها برای ادامه مسیر شود. اکثر آن ها به محض روبه رو شدن با سختی های راه، کنار می کشند اما در مقابل افرادی هم هستند که تلاش می کنند به جای ترک کردن، بمانند و راه درست را کشف کنند. اگر شما نیز به عنوان یک معامله گر خود را در جاده معامله گری، سرگردان می بینید و به دنبال پیدا کردن راه درست هستید، این مطلب برای شماست و می تواند به شما در پیدا کردن مسیر درست کمک کند. در این مقاله قرار است درمورد 3 مرحله کلیدی و مهم که هر معامله گر موفقی در مسیر رشد خود از آن می گذرد صحبت کنیم. این 3 مرحله عبارت اند از: مرحله طمع، ترس و ریسک.

بررسی چالش های معاملاتی در فارکس

مرحله طمع

“طمع” یکی از چالش های معامله گری است که هر معامله گر بدون استثنا در روند کاری خود با آن روبه رو می شود. تمام معامله گران در ابتدای کار نسبت به بازار و شغلی که انتخاب کرده اند آگاهی ندارند و تصور آن ها این است که بازارهای مالی مکان مناسبی برای راحت پول درآوردن هستند.

البته این تفکر که باعث می شود افراد به بازارهای مالی روی بیاورند بخاطر طمع نیست بلکه احساسات دیگری هستند که موجب می شود افراد در این بازار مشغول به کار شوند. مثلا دلیلی که می تواند برای فعالیت افراد در این بازار وجود داشته باشد این است که برخی از افراد از زندگی فعلی خود ناراضی هستند، به دنبال هیجان هستند و یا حتی گرایش به قمار کردن دارند؛ از این رو به بازارهای مالی روی می آورند؛ درحالی که ممکن است یک معامله گر موفق، به این دلیل که به دنبال چالش های جدید است، فعالیت در بازارهای مالی را انتخاب کرده باشد.

بنابراین بسیار مهم است که هر معامله گر در ابتدای کار از خود این سوال را بپرسد:

انگیزه واقعی من برای معامله کردن چیست؟ بهترین ساعت روز برای معاملات فارکس چه ساعتی است؟ و مواردی از این قبیل. با پرسیدن این سوال افراد می توانند دلایل واقعی خود را برای معامله کردن شناسایی کنند که دانستن آن ها در این مسیر بسیار مهم است زیرا بسیاری از کارهایی که افراد انجام می دهند تحت تاثیر احساسات هستند مانند تصمیم گیری درباره خرید ماشین و رفتن به تعطیلات.

بنابراین دور از ذهن نیست که افراد پس از ورود به بازار نیز همچنان تصمیمات عاطفی بگیرند اما نکته حایز اهمیت این است که گرفتن تصمیمات عاطفی در بازار به هیچ وجه جواب نمی دهد زیرا خود بازار نیز مانند یک موجود عاطفی است و ممکن است در اکثر مواقع شما را غافلگیر کند.

شناخت احساسات و داشتن آگاهی نسبت به خود و بازارهای مالی باعث می شود که گذر از چالش های معامله گری آسان تر شده و در این راستا تصمیمات بهتری را بگیریم.

اجازه دهید برای درک بهتر عوامل روانی موثر بر رفتار معاملاتی افراد، یک مثال بزنیم:

معامله گرانی را در نظر بگیرید که سعی می کنند از طریق ترید و انجام معامله از خستگی و نارضایتی خود در دنیای واقعی بکاهند. آن ها بدون درنظر گرفتن شرایط بازار، زمانی که در حال تجربه احساسات منفی هستند، به احتمال زیاد سعی در انجام معامله در بازار دارند. مثلا اگر یک معامله گر که عزت نفس پایینی دارد بعد از درگیری و مشاجره با فرد دیگری، وارد معامله شود تا بتواند مجددا احساس ارزش از دست رفته خود را جبران کند به احتمال زیاد، این حرکت به جز ضرر و زیان چیزی برای این فرد معامله گر به همراه نخواهد داشت!

برای دستیابی به موفقیت، معامله گران باید به تمام موارد ذکر شده توجه کنند. تنها راهی که معامله گران می توانند از طریق آن رفتار و حرکات خود را به وضوح ببینند، استفاده از یک سیستم یا چهارچوب های سفت و سختی است که برای معامله گران مشخص می کند که چه کاری باید انجام دهند.

برای ایجاد این سیستم یا چهارچوب، نیاز است تا معامله گر برای مدتی، رفتارهای معاملاتی، نوع احساساتی که در زمان ترید تجربه می کند و جزییات مربوط به معاملات خود را در یک دفتر که معمولا به آن گفته می شود ثبت کند. بعد از ثبت چنین مواردی در دفتر، معامله گر می تواند به نکات تامل برانگیزی درمورد خود و معاملات خود برسد که در ادامه مسیر بسیار مفید خواهد بود. بعد از انجام این کار، معامله گر قادر است این سیستم معاملاتی را برای خود خلق کند.

با متعهد بودن به این چارچوب که مجموعه ای از قوانین است، معامله گران می توانند تشخیص دهند که در چه زمانی اقدامات و رفتارهای آن ها با این سیستم معاملاتی همسو نیست و در پی آن باید سعی کنند تا رفتارهای متفاوت و درستی را داشته باشند. از طریق این فرآیند، معامله گران می توانند خود را بهتر بشناسند.

“شناخت” یک پیش نیاز حیاتی برای هر معامله گر در مسیر رسیدن به موفقیت در معاملات است!

با توجه به چالش های گفته شده و البته سایر چالش هایی که وجود دارد، معمولا بیشتر معامله گران تازه کار متحمل ضررهای مالی قابل توجهی می شوند که باعث آسیب های روحی و روانی شدیدی می شود. بسیاری از افراد (احتمالا اکثریت) در نهایت، تمام پول خود را از دست می دهند. نکته مهم این است که آن ها بخاطر تمام اتفاقات تلخی که تجربه کرده اند، تبدیل به یک فرد بسیار محتاط و ترسو می شوند! در این مرحله است که آن ها متوجه اولین راز و قانون مهم در انجام معاملات می شوند: تعیین در معاملات!

ظهور این مفهوم و روشن شدن آن برای فرد معامله گر، نشان دهنده گذر از مرحله طمع به مرحله ترس است! درواقع، تعیین حد ضرر برای معاملات می تواند به عنوان پاسخی برای ترس تلقی شود.

مرحله ترس

در این مرحله، معامله گران شروع به تعیین حد ضرر در معاملات خود می کنند اما به صورت محدود؛ چون تعداد معاملات آن ها کاهش یافته است! معامله گران در این مرحله متوجه شده اند که ترید واقعا کار ساده ای نیست و نیاز به تلاش زیادی دارد. بسیاری از افراد در این مرحله دلسرد می شوند و بازار را ترک می کنند؛ در مقابل افرادی نیز هستند که علاوه بر علاقه به این حوزه، پشتکار دارند و تعهد لازم برای ادامه مسیر را از خود نشان می دهند. با این وجود، چالش های بزرگ تری در پیش رو است و تنها تعهد برای ادامه کافی نیست!

بازار به خودی خود، نه ترسناک است و نه وحشتناک! درک آن نیز دشوار نیست. بازار همان چیزی است که هست و راه خود را می رود! مشکل، درک ما از بازار و نحوه واکنش ما به آن است. در مسیر معامله گری باید بدانیم که خود ما به تنهایی مسیول نتایج معاملات خود هستیم. تنها زمانی که این مسیولیت را به عهده بگیریم می توانیم انتظار نتایج مثبت در معاملات را داشته باشیم. اگر معتقد باشیم که ضررهای ما توسط دیگران ایجاد شده است، پس فکر می کنیم که کنترلی بر معاملات خود نداریم. در این صورت چگونه می توانیم انتظار موفقیت داشته باشیم؟

در مسیر معامله گری نیاز به بررسی و رسیدگی به مسایل متعددی داریم اما از طرفی ماندن در مرحله ترس ممکن است برای مدت زمان قابل توجهی به طول بینجامد، پس باید بدانیم که به طول انجامیدن آن طبیعی است.

ترس در بازار هیچ فایده ای ندارد زیرا افرادی که می ترسند تا پول از دست بدهند، هرگز پولی را نیز به دست نخواهند آورد. مثلا در معاملات خود، غالبا متوجه می شویم که به حدضررها پایبند هستیم اما پیش از آن که قیمت به حد سود ما برسد، معامله را با سود کم می بندیم. درواقع ترس باعث می شود که چنین اقدامات هیجانی را در بازار داشته باشیم.

مرحله ریسک

برای اینکه به یک معامله گر ریسک پذیر تبدیل شویم، باید در تمام جنبه هایی که قبلا ذکر شد پیشرفت کنیم. برای این کار نیاز است که به درک عمیقی از خود برسیم، سپس تغییراتی را که لازم است ایجاد کنیم تا بتوانیم در نتیجه آن به درک بهتری از فرآیند معاملات برسیم. در نهایت نیز باید روش معاملاتی خاصی را که مطابق نیازهایمان است تنظیم کنیم تا بتوانیم معاملات خود را با ذهنی آرام پیش ببریم.

اقدامات دیگری نیز وجود دارند که می توانند به ما کمک کنند با اطمینان بیشتری به معامله کردن بپردازیم. مثلا می توانیم حجم معاملات خود را به حداقل نصف کاهش دهیم زیرا این اقدام باعث آرامش خاطر و احساس راحتی بیشتری در معامله کردن می شود.

مرحله آخر، مرحله ریسک نامیده می شود زیرا برای کسب سود باید مفهوم ریسک را به خوبی درک کرده باشید. ترید و انجام معاملات در بازارهای مالی دارای ریسک هستند. زمانی که شما به یک معامله گر ریسک پذیر تبدیل می شوید، می توانید خود را با ماهیت بازار هماهنگ کنید.

در مسیر پرفراز و نشیب معامله گری، این مرحله می تواند یک اصل کلیدی برای رسیدن به سود پایدار در بازار باشد. برای گذر از این مرحله، ابتدا سعی کنید مقدار ریسک مشخصی را برای معاملات خود در نظر بگیرید. برای مثال هرگز حجم معاملات خود را به بیشتر از یک لات (که کمترین واحد معاملاتی در است) افزایش ندهید.

پس از اینکه مفهوم ریسک را به خوبی در معاملات خود درک کردید، می توانید به راز نهایی در ترید دست یابید: گزینش فرصت های معاملاتی!

هنگامی که بر مهارت ترید مسلط شدید، انجام معاملات، دیگر شما را به راحتی هیجان زده نخواهد کرد. این جاست که فرصت های معاملاتی را می بینید و همه آن ها را معامله نمی کنید، بلکه سعی می کنید تنها روی موقعیت هایی تمرکز کنید که در آن ها تخصص دارید و اطلاعات شما نسبت به آن ها کافی است!

به طورکلی، متخصص شدن در یک زمینه محدود بسیار ساده تر از متخصص شدن در چند زمینه گسترده است! بازار به خودی خود مانند یک دریای بی کران است، پس منابع اطلاعاتی بازار هم آنقدر زیاد است که جمع آوری همه آن ها غیرممکن است، بنابراین اینکه بخواهیم همه آن اطلاعات را پردازش کرده و در همه آن ها متخصص شویم نیز کاری غیرقابل انجام و دست نیافتنی است.

کاری که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید که کدام اطلاعات را نیاز دارید و آن ها را برای خود فیلتر کنید. سپس رویکرد خود را برای انجام معاملات مشخص و طراحی کنید! زمانی که در این کار متخصص شوید، با دیدن چارت به راحتی می توانید بفهمید که به کدام موقعیت معاملاتی می خواهید ورود کنید. در نتیجه، قادر خواهید بود بهترین موقعیت ها و فرصت های معاملاتی کم ریسک را انتخاب کنید و این جاست که همه چیز سرجای خودش قرار می گیرد!

لازم به ذکر است، قبل از انجام معاملات، حتما درمورد بروکر و یا صرافی که قصد کار کردن با آن را دارید به خوبی تحقیق کنید و ارزیابی های لازم درمورد صحت و سقم آن بروکر یا صرافی را در نظر بگیرید.

خلاصه مطلب چالش های معامله گری

اگر به عنوان یک معامله گر در حال خواندن این مطلب هستید، می دانید که رسیدن به موفقیت و گذر از چالش های معامله گری در بازارهای مالی کاری سخت و طبیعتا زمان بر است. شناخت چالش های مسیر می تواند به ما کمک کند تا راحت تر و احتمالا با زمان کوتاه تری این مسیر را بپیماییم.

در این مقاله به سه چالش اصلی که هر معامله گر در مسیر خود با آن ها روبرو می شود اشاره شد:

  • مرحله طمع: افراد این ذهنیت را دارند که می توانند در بازارهای مالی به راحتی پول بسازند که کاملا اشتباه است! بنابراین شناسایی انگیزه خود برای فعالیت در این بازار بسیار مهم است. از خود بپرسید که چرا دوست دارید در این بازار فعال باشید؟ همچنین به خود یادآوری کنید که بازارهای مالی راهی برای یک شبه پولدار شدن نیستند!
  • مرحله ترس: زمانی که یک تریدر به این مرحله می رسد، شروع به تنظیم حد ضرر در معاملات می کند. گاها تریدر به این حدضررها پایبند است اما در مقابل معاملاتی را که در سود هستند، پیش از رسیدن به حد سود می بندند و این رفتار ناشی از ترس است.
  • مرحله ریسک: برای اینکه یک تریدر به مرحله آخر برسد و به یک معامله گر ریسک پذیر تبدیل شود، باید مفهوم ریسک را به خوبی درک کرده باشد. سپس می تواند با دیدن فرصت های معاملاتی، طبق قوانین خود عمل کرده و از میان فرصت های موجود به صورت گزینشی عمل کند! یعنی با دیدن هر فرصت در بازار، معامله نکند بلکه تنها روی موقعیت هایی تمرکز کند که شناخت و اطلاعات کافی نسبت به آن ها دارد.

برای کنترل طمع در معاملات چه کنیم؟

کلید کنترل طمع در معاملات در بازارهای مالی “صبر” است اما برای رسیدن به این صبر نیاز است که نگاهی واقع بینانه و شناخت کافی از خود داشته باشید. همچنین متعهد بودن به حدسودهای خود در معاملات، دور کردن ذهنیت یک شبه پول دار شدن از خود و دانستن این نکته که واقعا فرصت های بی شماری در بازارهای مالی وجود دارد می تواند به شما کمک کند تا طمع خود را در معاملات کنترل کنید.

روش موثر و کاربردی برای مدیریت ریسک در معاملات چیست؟

بسته به نوع معاملات شما، روش های می تواند متفاوت باشد اما به طورکلی، باید برای معاملات خود اهدافی را در ابتدا تعیین کنید، سپس ریسک موجود در معامله را تشخیص دهید و در نهایت با ورود به معامله، با نظارت بر واکنش های بازار، ریسک خود در معاملات را کنترل کنید.

برای بهبود معاملات و کسب آگاهی درمورد رفتارهای مخرب خود به عنوان معامله گر در بازار چه کنیم؟

برای اینکه بتوانید رفتارهای مخرب خود را که معاملات تان را نیز تحت تاثیر قرار می دهند شناسایی کنید و در نتیجه رفع نواقص خود، معاملات تان را نیز بهبود ببخشید می توانید از مقاله «حساب اسلامی در فارکس چیست؟» استفاده کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بررسی چالش های معاملاتی در فارکس" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بررسی چالش های معاملاتی در فارکس"، کلیک کنید.